Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.

Popis: Jedná se o okřídlený druh pakobylky. Samice tohoto druhu dorůsají okolo 10cm a jsou zbarveny do světle hnědé nebo zelené. Stejně jako ostatní druhy ano tato pakobylka není aktivní letec, látá pouze stylem plachtění. To znamená, že křídel využije pouze při pádu a nikdy nepoletí směrem nahoru. Samce jsem ještě neviděl, údajně dorůstají okolo 7cm a barvu mají stejnou, jako samičky.

Potrava: ostružiník,maliník, hloh, růže, dub, buk, eukalypt, jahodník, jabloň, břečťan (v mém chovu tento druh břečťan moc nepřijímal)

Rozmnožování a kladení: Rozmnožují se partenogeneticky. Pokud se Vám podaří sehnat samce, pak se samozřejmě rozmnoží pohlavně. Samičky pak vajíčka lepí po insektáriu (na stěny, na strop, na rostlinu či na jiné strašilky). Doporučuji před vyhozením důkladně zkontrolovat zvadlou potravu, zcela jistě je plná vajíček. Nejvíce jich nacházím ve stočených povadlých listech. Vajíčka inkubuji na vlhkém perlitu. Údajně se líhnou i v suchém prostředí, ovšem na rozdíl od některých druhů jej přímo nevyžadují.

Líhnutí a nymfy: Vajíčka jsou malá, asi 3mm dlouhá, podlouhlého tvaru. Inkubační doba trvá okolo 4 měsíců, nejrychlejší nymfy se mi vylíhly 3 měsíce po nakladen. Některé si vývoj ve vajíčku prodloužily až na 5 měsíců. Nymfy jsou na rozdíl od dospělců jasně zelené a nutno podotknout, že jsou velmi rychlé. Z toho důvodu je doporučuji chovat v boxech třeba po deseti kusech, při větším počtu bude obtížnější je všechny uhlídat.

Dospělost: Světle zelenou barvu si nymfy drží takřka po celý svůj vývoj. Až po posledním, dospělostním svleku se zbarví do hnědé či žluté, některé však budou mít stále zelenavý nádech. Vývoj od vylíhnutí po imago trvá zhruba půl roku. Dospělé jedince nedoporučuji chovat v příliš velkých počtech najednou. Samičky pak kladou vajíčka jedna na druhou a sundávání se potom strašilkám ani trochu nelíbí - hrozí při něm jak poškození vajíčka, tak strašilky.

Strašilky rosím asi jednou za dva dny. Píše se, že snesou jak vysokou, tak nízkou vlhkost. Já rosení dodržuji kvůli pitnému režimu. Rosení je také důležité v období kladení, které strašilky poměrně vyčerpává. Dočetl jsem se, že při podráždění vylučují obranný sekret a následně odlétají. Já jsem v chovu nezaznamenal ani jedno. V mém chovu při podráždění pouze třepetají křídly a snaží se uniknout bez pomoci křídel.

Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one