Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Popis: Tento druh strašilky patří mezi jedny z těch nejčastěji chovaných, nejatraktivnějších a největších, se kterými se v chovu momentálně lze setkat. Samičky jsou světle zelené, vzácně také nádherně žlutooranžové. Dorůstají úctyhodných 15 - 17cm, což v kombinaci s jejím mohutným tělem působí opravdu ohromně. Její tělo je hustě pokryto krátkými ostrými ostny a na hrudi nese pár zakrnělých křídel. Sameček je oproti samičce zbarven spíše do hněda a setkat se můžeme jak se světlými variantami, tak s mírně tmavšími. Je také menší, dorůstá asi 12 - 14cm. Oproti samičce však působí dalece menším dojmem, jelikož není tak mohutný. Stejně jako samička je hustě pokryt řadou ostnů a není rozhodně výjimkou, že jich nese daleko více než právě zmíněná samička. Na rozdíl od ní má samec také plně vyvinutá křídla. Ta jsou nádherně červeně zbarvena a při úplném roztažení si můžeme všimnout jasné černé žilnatiny křídel. Samec je schopen aktivního letu, kterého často užívá.

Potrava: ostružiník nebo maliník. Uvádí se, že žerou s oblibou také hloh, růži, jahodník, dub, buk a ovocné stromy. U mě se na tyto druhy rostlin vyjma růže přespříliš netvářili, mohu tedy jen doporučit zůstat i ostružiníku a nehledat alternativy. Ostružiníku budeme potřebovat opravdu hodně zejména při chovu nymf. Dospělí jedinci již taková kvanta nespotřebují, přestože se však oproti jiným druhům jedná rozhodně o nemalé množství.

Rozmnožování a kladení: Jedná se o druh, který svá vajíčka klade do substrátu. Je tedy potřeba, aby v insektáriu byla nádoba s neustále vlhkým substrátem. Samičky kladou oproti jiným druhům docela pomalu, avšak oproti například druhu Haaniella echinata, která naklade v průměru 1 - 2 vajíčka za týden jde stále o dobrou bilanci. Vajíčka bych doporučil vybírat jednou za 14 dní až 3 týdny. Já sám je poté inkubuji na vlhkém rašeliníku, není tedy potřeba je znovu umisťovat do substrátu (ten je potřeba pouze pro kladení). Vajíčka mírně porosím asi jednou za týden. Nymfy se líhnou po 8 - 10 měsících, výjimečně až po 12 - 14 měsících. Jakmile se blíží období líhnutí, vajíčka rosím i častěji, většinou tak jednou za dva dny. Vajíčka samotná jsou opravdu velká, měří jen něco málo pod jeden centimetr.

Líhnutí a nymfy: Nymfy také vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, stejně jako imaga. Jsou po vylíhnutí opravdu velké a často přesahují délku 2cm. Přes den se s nimi moc nesetkáme, protože se shlukují v úkrytu. Z toho důvodu je ideální do insektária umístit kusy kůry a větve. Lze také jednoduše použít krabici s vyříznutými otvory, ale přiznejme si, moc esteticky ba to asi nepůsobilo. Navíc papír má tendenci se ve vlhkém prostředí rozpadat. Nymfy jsou všechny světle hnědě zbarveny, i samice. V těch nejextrémnějších případech se samice zbarví zeleně až v adultním svleku. Samotný vývoj v imago se protáhne na 10 - 12 měsíců.

Dospělost: Imaga poté žijí až jeden rok, samci o něco kratší dobu. Samice však po pár měsících již přestává klást vajíčka. U tohoto druhu je výhoda v tom, že zatímco se vajíčka budou okolo jednoho roku vyvíjet, budeme mít v teráriu stále imago. Jakmile imaga uhynou, budeme mít na starosti zase nymfy. Takže nějaké nudné čekání dlouhé měsíce na další nymfy zde opravdu nehrozí.

Co se týče samotného insektária, pro tento druh rozhodně nebudeme s rozměry šetřit. Pro jeden pár bych osobně doporučil terárium s podstavou ne menší než 40x40cm a alespoň 60cm vysoké. Jedinci - zejména samec - jsou v noci velmi aktivní a je proto potřeba dopřát jim co nejvíce prostoru. Jedná se o druh, kterému vyhovuje spíše vysoká vzdušná vlhkost (přestože se můžeme dočíst i o opaku). Mohu jen říct, že když jsem tento druh choval poprvé, pracoval jsem právě s tou informací, že jim vyhovuje spíše sušší režim a oba jedinci se mi zasekli v průběhu svleku. Těch má samec o jeden méně než samice, takže zatímco je samec již adultní, samice setrvává v subadultním stádiu. Pokud jste četli také obecné rady pro chov strašilek, je Vám známo, že takovéto druhy je ideální až do dospělosti obou pohlaví chovat odděleně, jelikož již adultní samec by se mohl pokoušet napářit ještě subadultní samici, čímž by mohl ohrozit její zdárný svlek a následně způsobit její úhyn. Osobně nymfy chovám pospolu, ale dospělé samce od skupinky separuji.
Bohužel nemám momentálně žádné fotky tohoto druhu, jelikož jej aktuálně nechovám. Plánuji je však rozhodně znovu zařadit do chovu a při té příležitosti nějaké fotky rozhodně pořídit.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one