Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Popis: Eurycantha calcarata je mohutná strašilka hnědého až načernalého zbarvení. Samička dorůstá cca 15cm, sameček něco mezi 11 a 12cm. Obě pohlaví jsou lesklá a hladká s výjimkou thoraxu a postranních částí abdomenu, kde se setkáme s ostny. Sameček má na na ventrální straně femuru mohutný osten, který používá při sebeobraně. Při vyrušení nebo podezření se jedinci staví do obranné polohy, kdy 3. pár končetin vztyčí směrem vzhůru do tvaru písmene "V". Abdomen přitom svinou směrem ke hřbetu. Poté se střihavými pohyby končetin snaží protivníka zastrašit nebo zneškodnit. Jedná se o bolestivou záležitost, proto doporučuji jedince moc nerozčilovat.
Potrava: Jedinci přijímají bez problémů ostružiník, maliník, růži, břečťan (jen starší nymfy a imaga), dub, buk, hloh, třezalku, eukalyptus apod. Do insektári adoporučuji dávat pevnější větve s většími listy. Jedinci jsou zejména v pozdějších instarech a dospělosti těžcí a těžkopádní, tenké stonky snadno lámou i vlastní vahou a větvičky poté zasychají. Z toho důvodu také imaga krmím flexibilním břečťanem, jelikož silné větve ostružiníku nenesou na svou délku mnoho listů (na rozdíl právě také od břečťanu).
Rozmnožování a kladení: Tento druh se rozmnožuje výlučně pohlavně. O partenogenezi se pár chovatelů pokoušelo, avšak pouze s malým úspěchem. Většina vajíček se nevylíhla (pokud samice vůbec kladla), mnoho z vylíhnutých nymf bylo degenerovaných nebo uhynulo v raných instarech. Koneckonců pro všechny druhy platí, že partenogeneze je zabiják chovu, ani tento druh není výjimka (i když ne všechny druhy reagují takto extrémně na absenci samce). Po oplodnění klade samička vajíčka do substrátu, je tedy potřeba mít v insektáriu nějakou nádobku s rašelinou, pískem či jiným substrátem.
Líhnutí a nymfy: Inkubační doba se v závislosti na teplotě pohybuje mezi 5 a 6 měsíci. Po této době se líhnou poměrně velké, asi necelé dva centimetry dlouhé nymfy. Je důležité, aby se po vylíhnutí dostatečně napily, při své velikosti potřebují pro napnutí velké množství vody. Bez problémů ihned přijímají ostružiník (někdy i bezprostředně po vylíhnutí) nebo růži (břečťan jsem v raných instarech nezkoušel). Nymfy mají rády poměrně vysokou vlhkost, rosím je proto každý den ráno i večer (ale to pouze zlehka, aby se nymfy napily). V insektáriu by neměly chybět kousky kůry, protože nymfy se za nimi přes den houfně skrývají. Jedná se o druh s výlučně noční aktivitou. Nymfy samotné mají zelené zbarvení, které mizí až v subadultním (často adultním) stádiu, kdy se barva ustálí na hnědé. Jedinci samotní jsou barevně velmi rozmanití, jedná-li se o nymfy. Vývoj v imago trvá asi půl roku.
Dospělost: Dospělci mohou být chování za vyšší i střední vlhkosti (rosení 1x denně až 1x za 2 - 3 dny), avšak nikdy nesmí být v insektáriu sucho. K tomu nám také pomůže nádobka se substrátem pro kladení, která už u dospělých jedinců nesmí chybět. Už jen kvůli zachování vlhkosti substrátu musíme často rosit (substrát s vajíčky by měl být stále vlhký, aby se do něj samicím lépe kladlo). Klást samice začínají do dvou týdnů od prvního páření. I dospělci potřebují v insektáriu kusy kůry, za které se přes den mohou skrýt. V noci jsou velmi aktivní, přičemž aktivně prohledávají celé insektáriu za hlasitých pádů z větévek živné rostliny. Z toho důvodu je nedoporučuji mít v místnosti, ve které spíte, ale raději v odlehlejším místě. Ano, dá se na to zvyknout, ale trvá to chvilku a přítelkyni to jen tak nevysvětlíte :-)
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one