Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Haaniella echinata 2.jpg
Popis: Jedná se společně s druhem Heteropteryx dilatata o nejrobustnější druh strašilky, který jsem kdy nejen choval, ale i viděl. Samice sice dorůstají "pouhých" 12cm a samci "jen" 8 - 9cm, ovšem mohutnost jim nelze upřít. Komu se tento druh dostane do rukou, pochopí ihned :). Samotná strašilka je zbarvena v odstínech hnědé a mírně nazelenalé. Popsat přesně zbarvení není jednoduché, proto budou dalece výstižnější fotky pod textem (pokud tam ještě nejsou, tak se omlouvám). Zajímavost je také modré zbarvení mezi zadečkovými články. Pokud strašilka nabyde pocitu ohrožení, staví se do stejného postoje, jako Heteropteryx dilatata, tedy třetí pár končetin spolu se zadečkem vztyčí vzhůru a při kontaktu vetřelce s abdomenem seká končetinami. A právě při tomto postoji odhalí své - pravděpodobně výstražné - modré zbarvení. Také přiložím fotku.
Popis chovu: Samotný chov není zrovna jednoduchý, vývoj strašilky trvá okolo jednoho roku, samotná imaga dále žijí také rok a kladou asi jedno až dvě vajíčka za týden a inkubační doba vajíčka se pohybuje od 10 do 15 měsíců. Zkrátka a jednoduše - stačí chybička, a několik měsíců práce s nymfami je pryč. Stačí zapomenout na vajíčka a téměř rok práce s nimi je fuč.

Začneme nyní chovem nymf. Abych pravdu řekl, tak chov strašilek rodu Haaniella a Heteropteryx je takžka totožný. Nymfy tohoto druhu mají rády vlhko, ale je potřeba jim insektárium dobře odvětrat, zatuchlý vzduch je zabíjí. Prakticky smrtelné jsou pro tento druh plísně. Nymfy také chováme v prostornějším insektáriu, protože zvláště při svleku kolem sebe potřebují hodně místa. U tohoto druhu bych si dovolil posunout hranici vztahu mezi délkou nymfy a výškou insektária - tedy insektárium nebude 3x vyšší, než je délka strašilky, ale 4 - 5x. Možná to někomu přijde zbytečné, ovšem při tak dlouhém vývoji člověk nic nenchá jen tak. Rosím jednou až dvakrát denně, strašilkám vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost.

Nymfy se živí ostružiníkem. Jinou rostlinu jim nepodávám. Jak už jste asi pochopili, tento druh je háklivý na spoustu věcí a na jejich chovu si dávám dosti záležet, takže - stejně jako všem ostatním druhům - sbírám ostružiní v lese, a to na místě, které znám snad jen já. Důvod je, že tento druh je opravdu citlivý na znečištěné listí. Strašilkám jako jsou Extatosoma, Eurycantha, Medauroidea, ... mohu dát listí ze zahrady vedle ulice nebo dokonce z dubu vedle silnice, ovšem toto by Haaniella echinata nepřežila.

Jakmile nám strašilky dospějí v imago, stačí už jen insektárium zařídit pro kladení. Rozhodně doporučuji v tomto případě vajíčka nevybírat a nechat inkubovat přímo v nádobce, do které je imaga nakladou. Jak už jsem, tuším, psal, samička klade asi jedno vajíčko týdně, vybírat to po jednom a ještě ani nevědět, jestli už samice vajíčko nakladla nebo ne, to je podle mne práce navíc. Pokud bude insektírium dobře odvětrané a substrát v nádobce pro kladení stále vlhký, je po starostech. Po 6 měsících nádobku pro kladení vyjmu a umístím do samostatného boxu. Pokud se poštěstí, tao za dva měsíce (tedy 8 měsíců po nakladení) se začnou líhnout první nymfy. Vzhledem k tomu, že rozdíly ve stáří vajíček je v řádu týdnů, nelze očekávat líhnutí více strašilek denně. Obvykle se líhne 1 - 2 týdně, někdy i 3, ale to je spíše výjimka.

Mladé L1 nymfy chovám v 5,8l boxu (seženete na internetu nebo na každé druhé burze) v úměrném množství. Jakmile povyrostou, přemístím je všechny do větší nádoby. Mohl bych je samozřejmě v boxech dále chovat po jedné, ale co jsem vypozoroval, strašilky jsou aktivnější a více toho spasou, jsou-li ve skupince. Zajímavé, ale rozdíly byly opravdu markantní. Co jsem ještě nenapsal výše, tak strašilky se přes den rády schovávají, proto je dobré do insektária dát kus kůry nebo dřeva. Ovšem pořádně to zabezpečte, ať zamezíte riziku, že na sebe strašilky kůru či dřevo převrhnou.

Pokud už máte nějaké strašilky za sebou, rozhodně tento druh doporučuji. Ovšem je těžko k sehnání, není zrovna mnoho lidí, kteří jej chovají a vývoj od nymfy po nymfu trvá dva roky, což je zhruba perioda, ve které chovatelé tento druh nabízí.
Nymfa samice

Nymfa samice

Nymfa samice druhu Haaniella echinata.
Nymfa samice

Nymfa samice

Nymfa samice druhu Haaniella echinata
Adultní samec

Adultní samec

Adultní samec druhu Haaniella echinata
Adultní samec

Adultní samec

Adultní samec druhu Haaniella echinata
Adultní samice

Adultní samice

Haaniella echinata adultní samice ihned po provedení svleku.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one