Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Popis: Jedná se o krásný a také dlouhověký druh strašilky, dorůstají však velmi malých rozměrů. Samička dorůstá asi 5cm, je zbarvena hnědě až šedě a přes hřbet se jí táhne přerušovaný, nenápadný žlutooranžový pruh. Samečci jsou sice menší, dorůstají jen asi 3 - 4cm, zato jsou barevně atraktivnější. Hruď je zlatooranžová, hlava a končetiny zelené až černé a zadeček je taktéž zelená se zlatavými pruhy. Strašilky žijí opravdu velmi dlouho - samec se dožívá zpravidla jednoho roku, samička oproti němu žije roky dva.
Samice

Samice

Adultní samice E. nolimetangere
Nymfa samičky

Nymfa samičky

Nymfa samičky strašilky druhu Epidares nolimetangere.
Nymfa samce

Nymfa samce

Nymfa samce strašilky druhu Epidares nolimetangere.
Samice

Samice

Adultní samice E. nolimetangere
Potrava: Tento druh se živí převážně ostružiníkem či maliníkem. Zajímavostí však je, že daleko ochotněji přijímá růži a někdy také jahodník. Samozřejmě lze předložit také alternativy ostružiníku, kterými jsou například hloh, dub či eukalypt. Druh poměrně ochotně přechází z jednoho druhu potravy na druhý, dokonce i samice krmené rok jedním typem potravy nemají problém okamžitě přejít na rostlinu jinou.
Líhnutí a nymfy: Inkubační doba vajíček se pohybuje okolo 4 - 6 měsíců za vysoké vzdušné vlhkosti. Ideální je jejich inkubace v / na vlhké rašelině. Po této době se líhnou nymfy, které již svým tvarem nápadně připomínají dospělce, barvou však nikoli. I nymfy chováme za vysoké vzdušné vlhkosti. Strašilky se vyvíjí asi 6 měsíců, než dospějí v imago.
Dospělost: Chov tohoto druhu je velmi málo prostorově náročný, stačí ním bohatě ubikace o výšce 20cm a podstavě 15 x 15cm pro chov skupinky imag. Kupodivu však časem jejich prostorové nároky poněkud narostou. Jelikož samice žijí asi 2 roky, budeme mít v insektáriu 3 - 4 generace zároveň, což samozřejmě znamená i více jedinců. Vlhkost vyhovuje vyšší, rosím je denně vždy navečer. Druh je také znám pro svou noční aktivitu, potřebuje tedy přes den v insektáriu nějakou kůru či větve, za které by bylo možno se přes den ukrýt. V insektáriu s dospělými samicemi by také neměla chybět nádoba s rašelinou, do které samičky kladou vajíčka. Samičky sice vajíčka dokáží naklást i mimo ni volně na dno ubikace, ale při vyšší vlhkosti jsou vajíčka mimo rašelinu náchylná na plísně. Pokud někdo chová také strašilky rodu Haaniella, nepřekvapí ho, že tento druh klade okolo 4 vajíček za týden. Vajíčka jsou k sobě někdy také přichycená háčky, podobně jako u druhu Trachythorax maculicollis.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one