Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Název tohoto druhu zní správně Haaniella muelleri, ovšem v chovu je znám spíše pod tímto názvem, proto jsem jej tak zaevidoval i na těchto stránkách. Samice dorůstá asi 9 - 11cm, samec asi 7 - 7,5cm. Samice je zbarvena tmavě hnědě, samec je laděn světleji se zelenavých nádechem. Lem prvního páru křídel je světle zelený. Oboje pohlaví jsou pokryty bílými fleky.

Jak jsem již psal, rod Haaniella krmím pouze ostružiním a to jedině z čistého místa v lese, protože mohou být citlivé na znečištění. Předložení potravy z blízkosti silnice pro ně znamená smrt. Jako druhou možnost také uvítám v létě listí dubu, kterého je všude dostatek. V zimě údajně mohou přejít na břečťan, avšak vzhledem k tomu, že právě tyto rostliny jsou často ošetřovány insekticidy jsem jej nikdy nepoužil.

Insektárium bych volil větší o rozměrech cca 80x40x40 (délka, šířka, výška). Do takového insektária umisťuji 10 samic a 4 - 5 samců. Rosím je často, minimálně jednou denně a to vydatně, stejně jako ostatní druhy tohoto druhu (nebo například druh Heteropteryx dilatata) má i tato strašilka ráda vlhko. Stejně jako ostatní Haanielly i tento druh se rád schovává ne kusech větví nebo za kusy kůry, proto by tyto doplňky v insektáriu neměly chybět. V insektáriu nesmí chybět krabička s vlhkým substrátem pro kladení. Používám směs lesní listové hrabanky a rašeliny v poměru 1:1. Samice naklade několik set vajíček (což je u tohoto rodu ne moc běžné), jelikož jsou ale dosti velká, vybírám je co 14 dní a nechám inkubovat zvlášť v krabičce. Inkubační doba se pohybuje okolo 8 měsíců. Substrát během inkubace rozhodně nesmí vyschnout. Vývoj po imago trvá také asi 8 měsíců, samice poté žije asi rok, samec 7 - 8 měsíců.

U rodl Haaniella a Heteropteryx si dejte pozor na obranné reflexy. Jedinci se snaží nepřítele sevřít mezi ostny posetými stehny (femur) a lýtky (tibia), což - z vlastní zkušenosti - není nic příjemného. Jediný mírný druh v tomto ohledu je Haaniella dehaanii, u které jsem tento obranný postoj ještě nikdy neviděl.

Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one