Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Popis: Jedná se málo chovanou atraktivní strašilku. Je spíše menšího vzrůstu, samička dorůstá okolo 7cm, sameček jen asi 4 - 5cm. Oboje pohlaví jsou barevně shodné - jedinec je zbarven černě, je lesklý a na obou stranách od thoraxu až po poslední článek abdomebu má oranžový, někdy až červený proužek. Samci se také vyznačují dlouhými tykadly (na rozdíl od samiček, která mají tykadla dlouhá asi 2 - 3cm). Samičky mohou mít někdy nádech spíše do tmavé hnědé barvy, ale to jen výjimečně. Taktéž proužky mohou být někdy nažloutlé. Končetiny a tykadla jsou taktéž lesklé a černé, jako zbytek těla.
Pár

Pár

Dospělý pár strašilky druhu Anisomorpha paromalus.
Samec

Samec

Dospělý samec strašilky druhu Anisomorpha paromalus.
Samec

Samec

Subadultní samec strašilky druhu Anisomorpha paromalus.
Nymfy

Nymfy

Shluk strašilek druhu Anisomorpha paromalus.
Potrava: Jako potrava nám poslouží ptačí zob. Uvádí se také šeřík a dokonce i ostružiník. Ostružiník zkoušel kolega a neměly nejmenší zájem jej přijímat. Se šeříkem nemám zkušenosti ani já, ani někdo, koho bych znal. Imagům vyhovuje chov ve skupině několika samic a samců. Osobně mi přijde nejvhodnější ve 20l boxu chovat okolo 10 - 15 samiček a 7 - 10 samců. Jedinci jsou aktivní spíše k večeru, ve dne je udivíme buďto odpočívat ve skupinkách, nebo kopulovat.

Líhnutí a nymfy: Chov nymf je totožný s chovem imag, avšak s tou výjimkou, že je, než se zažerou, mírně rosím. Od vylíhnutí je rosím asi týden a to velmi jemně zvečera, aby se nymfy mohly napít. Imaga poté získávají veškerou vlhkost z listů ptačího zobu. Vyhovuje opravdu velký počet pospolu. Ve 20l boxu chovám aktuálně okolo 60 - 70 nymf a ještě bych klidně přidal. Nymfy tráví většinu času ve dne ve velkých houfech (viz. fotografie výše), k večeru a v noci se houfně vydávají na větvičky zobu nakrmit a nymfy individuálně směřují k víku potaženém síťovinou, aby se svlékly. Opravdu jsem nezpozoroval, že by se nymfy při svleku rušily. Pouze bych imaga doporučoval oddělit od chovné skupiny do samostatného boxu. Vývoj v imago trvá asi necelého půl roku.

Dospělost: Chov imag je velice jednoduchý - chov samotný lze srovnat s chovem například druhu Peruphasma schultei. Vyhovuje jim sušší biotop. Tento druh v dospělosti prakticky vůbec nerosím. Dospělé samičky krátkou dobu po napáření kladou vajíčka volně na dno insektária. Inkubuji je na suchém písku, jednou nebo dvakrát do týdne je jemně porosím. Také není na škodu občas porosit, jakmile se začnou líhnout první nymfy. Může jim to usnadnit líhnutí (podobně jako u P. schultei). Nymfy se líhnou asi za 3 - 4 měsíce, při teplotě nad 22°C už za 3 měsíce. Jak vajíčkům, tak nymfám vysoká vlhkost vadí. Kupodivu když je však porosím, vůbec se nehýbou. Asi chudery déšť ani neznají :-).

Dávejte si pozor při manipulaci. Nymfy i imaga při vyrušení vystříknou ze žláz za hlavou tekutinu, která nepěkně dráždí sliznici, tedy oči, nos a ústa a také ranky - ať už řezné, než třeba záděry. Prakticky se jedná o stejný obranný mechanismus, jako u P. schultei, ovšem krapet silnější. A u tohoto druhu ani strašilku nemusíte vyloženě stresovat, stačí otevřít insekrátium a už oslyšíte syčení. Ale pokud se vám nedostanou z bezprostřední vzdálenost do obličeje, tak se nemusíte ničeho obávat. Nejhorší je, že jakmile spustí jedna, přidají se okamžitě další, ale za chvilku přestanou. Jinak bych tento druh strašilky rozhodně nedoporučoval lidem, kteří mají problémy s dýcháním.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one