Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.

Popis: Jedna z mála opravdu robustních strašilek, se kterými se v chovu lze setkat. Stavbou těla trochu připomíná Heteropteryx dilatata. Samice je zbarvená hnědě, na hrudi má bílou až nažloutlou kresbu ve tvaru trojúhelníku. Hlava a hruď jsou pokryty ostny. Končetiny, zejména kyčle jsou tmavší než tělo s narezlým žíháním. Podél spojů zadečkových článků můžeme pozorovat světlejší pruhy. Samička dorůstá 10 - 12cm. Samec je menší, dorůstá "jen" asi 75mm. Oproti samici je pokryt větším počtem ostnů, zbarvením se jí však velice podobá. Obě pohlaví mají zakrnělá křídla. U samce jsou ke konci zbarvená doběla. Neslouží k letu, ale ke stridulaci, kte které se samec uchyluje, je-li v nebezpečí. Samice oproti tomu v nebezpečí zaujímá obranný postoj, stejný jako H. dilatata, to jest postaví se na první dva páry kráčivých končetin, třetí pár vztyčí do tvaru písmene "V" a "cvaká" končetinami. Oproti H. dilatata, která má ještě k tomu končetiny pokryty ostny, Vám v tomto případě Haaniella dehaanii neublíží.

Samička

Samička

Nymfa samice strašilky druhu Haaniella dehaanii
Samička

Samička

Dospělá samička strašilky druhu Haaniella dehaanii.
Samička

Samička

Dospělá samička strašilky druhu Haaniella dehaanii.
Adultní samec

Adultní samec

Adultní samec druhu Haaniella dehaanii
Potrava: Tento druh krmím pouze ostružiníkem, tudíž nemám vyzkoušeny jeho alternativy (maliník, hloh, dub, buk, jahodník, eukalyptus, břečťan, ...). Pokud někdo tento druh chováte a krmíte jej (i) jinými rostlinami, než jen ostružiníkem, budu rád, pokud se podělíte ve vzkazech.

Popis chovu: Tento druh vyžaduje poměrně vyšší vlhkost, ovšem je potřeba, aby bylo insektárium dobře odvětrané, nymfy často hynou díky špatnému vzduchu v něm. Já osobně rosím denně. Imaga chováme ve větším boxu či teráriu, jelikož se jedná o robustní druh. Údajně mezi sebou samci soupeří, u mě tento problém zatím ještě nenastal. Chov celkově je opravdu velmi obdobný, jako u H. dilatata. Samice klade po oplození vajíčka do substrátu (rašelina, písek,
lignocel, ...). První nymfy se líhnout již po půl roce, na některé si však můžeme počkat až jeden rok. Ovšem ještě v tuto dobu můžete srovnat velikost nymf a imag - imaga totiž žijí i rok. Vývoj nymfy v imago trvá okolo 10 měsíců, takže tuto strašilku při dobré péči můžete mít doma i dva roky!

Druh je aktivní v noci, je proto vhodné to insektária umístit kusy kůra, které Haaniella použije jako úkryt. Během dne je většinou naprosto nehybná, pouze při vyrušení zaujmou obranný postoj. To však neznamená, že je v noci neuvidíte - aktivní začínají být již k večeru, okolo šesté hodiny odpolední. Pokud máte doma maliníky nebo ostružiníky, není nic lepšího, než strašilky - jakmile začnou být aktivní - vzít ven a rozmístit je po rostlinách. Samozřejmě se Vám nesmí žádná ztratit a buďte neustále u nich, jinak hrozí, že si na ně udělá zálusk nějaký pták nebo kočka. Pozorování tohoto druhu na živé rostlině je opravdu něco. Na rozdíl od boxu totiž každou chvíli foukne větřík, takže strašilky jsou v neustálém pohybu. Toto praktikuji se všemi velkými druhy strašilek, ještě je při tom rosím a - pokud to mohu posoudit - vypadají nadmíru spokojeně.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one