Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Popis: Tato nádherná ostnitá strašilka do našich chovů doputovala z Vietnamu. Jedná se o středně velký druh, samička dorůstá mezi 6 - 8cm (výjimečně mám větší, bohužel i menší jedince), sameček o kousek méně, okolo 6 - 7cm. Samice je zbarvena světle hnědou barvou, avšak středem hřbetu se jí táhne tmavší pruh, naopak na břišní straně (ventrální) je pruh světlejší. Končetiny jsou tmavě hnědé se světlými flíčky. Tykadla jsou taktéž tmavá, asi 4 - 5cm dlouhá, avšak s bílými konci. Z hrudi (thoraxu) samici vyrůstají ostny - ty už nenajdeme na hlavě, zadečku ani na končetinách. Po stranách zadečku je zřetelný tmavý pruh. Sameček je zbarven oranžově a opět se mu přes hřbetní stranu táhne tmavý pruh. Břišní strana je naopak oranžová až světle hnědá. Nohy jsou tmavě hnědé, u báze světlejší a většinou na nich nejsou flíčky. Stejně jako samice má bílé konečky tykadel a ostnitou hruď.
Samec

Samec

Adultní samec druhu Neohirasea maerens
Samec

Samec

Adultní samec druhu Neohirasea maerens
Samice

Samice

Adultní samice druhu Neohirasea maerens
Samice

Samice

Adultní samice druhu Neohirasea maerens
Potrava: Jako potrava pro tento druh nám poslouží ostružiník, maliník, hloh, dub, buk, jahodník, růže či eukalyptus. Osvědčil se mi ostružiník, jelikož tyto druhy toho spasou vcelku dost a větévky ostružiníku jsou často bohatě olistěné. Jinak není problém s jinými, výše vypsanými alternativami a v zimě je možné přejít také na břečťan.

Líhnutí a nymfy: Vajíčka inkubuji na vlhkém perlitu po dobu asi 4 měsíců. Už se mi stalo, že se některé nymfy líhly i po 3 měsících a opoždění jedinci i po půl roce. Čtyři měsíce je však průměrná inkubační doba. Nymfy jsou malé, po vylíhnutí mají asi 1cm. Dospívají za necelých 5 měsíců a téměř ihned poté se začínají pářit

Dospělost: Insektárium nemusí být velké, stačí 30x20x30 pro 5 samic a 2 - 3 samce. Můžeme použít i 60l box pro 15 - 20 samic a 5 - 8 samců. Jako podklad používám kuchyňské utěrky. Rosím jednou denně a to střídmě, strašilky nemají rády přílišné vlhko, ale také nesnáší sucho. V insektáriu není třeba mít nádobku se substrátem, jelikož samice pouští vajíčka volně na dno chovné nádoby. Vajíčka jsou kulatá, proto si dávejte pozor, ať si je nespletete s exkrementy. V dobře zařízeném insektáriu samička přežije až půl roku. Sameček tak dlouhověký není, umírá zpravidla po 3 měsících nebo dříve.
.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one