Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.

Popis: Jedná se o opravdu nádhernou pakobylku. Její krásu bohužel prakticky nelze zachytit na fotografii, jelikož kouzlo tkví ve světelných odlescích. na fotkách tedy vypadá jako hnědá, ve skutečnosti však vrhá červené, oranžové a zelené odlesky. Samice dorůstá 7 - 8cm, samec je o něco menší, měří asi 6cm. Výrazným znakem tohoto druhu jsou krátká tykadla, prakticky nejkratší, která jsem kdy viděl. Někteří jedinci mají tykadla i pouhých pár milimetrů dlouhá.

Potrava: Živí se ostružiníkem, bez problémů lze předkládat maliny, dub, buk, hloh, eukalyptus, jahodník, růži nebo třeba břečťan. U tohoto druhu jsem měl jednou problém s maliníkem, kdy mi při změně živné rostliny uhynula třetina nymf. Od té doby maliník raději nepoužívám, ovšem do té doby jsem s ním neměl problém.

Rozmnožování a kladení: Dospělí jedinci vajíčka lepí a prakticky lze o nich říci to samé, co o Clonaria confromans - nakladou obrovské množství vajíček, a ty lepí na stěny, větvičky (pořádně zkontrolovat při výměně potravy, zejména srolované listy) a často také na jiné strašilky. Běžně se mi stává, že denně z jedné strašilky oddělávám 3 - 5 vajíček a to je mám v úměrném počtu.

Líhnutí a nymfy: Za 2 - 3 měsíce se z vajíček začnou líhnout malé nymfy. Lze je rozeznat už v L1 - myslím tím, že je možné poznat, že se jedná o S. hispidulum, nikoliv že je možné rozeznat pohlaví. Nymfy jsou vcelku aktivní, proto nedoporučuji chovat v příliš velkém počtu, pokud používáte box, který má přístup z víka. Pokud používáte terárium s bočním přístupem, můžete si dovolit více jedinců. Ovšem úměrně, aby nenastaly problémy kvůli prostoru pro svlek.

Dospělost: Po 3 - 4 měsících nymfy dospívají. Vývoj tohoto druhu je opravdu velmi krátký a často spatříme nymfy tak v L2 - 4 ještě s rodiči, kteří v této době mohou ještě zřídkakdy klást. Jejich chov je velmi snadný, větší problém by byl, kdybyste se jich chtěli zbavit :). Imaga chováme ve středně vlhkém insektáriu, rosíme obden, v horkých letních dnech pak denně. Můžeme je chovat ve větších počtech.

Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one