Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.

Popis: Jedná se o velice atraktivní strašilku a stejně jako u druhu Lamponius guarini se setkáme se dvěma barevnými formami. První forma se nazývá. Jedinci tohoto druhu jsou zbarveni buďto pouze odstíny hnědé a to převážně světlé,nebo mají na zádech bílý pruh a nebo bílé skvrny, čímž dokonale napodobují kůru stromů, přičemž se vyskytují v mnoha barevných variantách od hnědé až po zelenou. Pokud samice této formy nebude oplodněna samcem a rozmnoží se partenogeneticky, během následné I. až III. generace údajně bílé kresby naprosto vymizí. Existuje mylné tvrzení, že barevné formy se označují jako "Lowland" a jednobarevné bez samce jako "Highland" nebo též bez označení. Název v uvozovkách označuje lokalitu, ve které byl daný druh sesbírán, aby nedošlo k záměně populací. Pokud si nejste jisti, že máte jedince z dané lokality, rozhodně neuvádějte své strašilky pod označením S. inexpectata "Lowland"!!!

Samička

Samička

Dospělá samička druhu S. inexpectata "Lowland"
Nymfa

Nymfa

Nymfa samičky S. inexpectata "Lowland" v zelené formě
Nymfa

Nymfa

Nymfa druhu S. inexpectata "Lowland" v nazelenalé formě.
Nymfa

Nymfa

Nymfa S. inexpectata
Potrava: Jako potrava nám poslouží ostružiník. Tedy jako ve všech případech lze podávat také maliník (údajně má spojitost se zbarvením jedinců dozelena, nemohu potvrdit ani vyvrátit), růži, jahodník, hloh, dub, buk, eukalyptus, ... Břečťan jsem nezkoušel.

Rozmnožování a kladení: Samice kladou vajíčka do vlhkého substrátu, ve kterém je také inkubujeme. Dají se dobře najít v případě, že je chceme přemístit do zvláštní líhničky. Jsou asi 4mm velká a zbarvená dočerna. Proto pokud je chcete vybírat, doporučuji je nechat klást do lignocelu či jiného světlého substrátu. Ovšem také se mi stává, že najdu sem tam vajíčko volně na dně boxu. Pozor - samice je tedy očividně schopna naklást vajíčka i mimo substrát, ale inkubovat je stejně nutno v substrátu.

Líhnutí a nymfy: Inkubační doba se pohybuje od 4 do 6 měsíců. I když imaga vyžadují vlhčí prostředí, vajíčka lze inkubovat i v mírně vlhkém substrátu a dokonce jim nevadí i dočasné sucho. Sám jsem na ně zapomněl, ale líhly se mi jedna za druhou. Tuto informaci jsem si ověřil i na jiných stránkách, takže to nebyla pouze náhoda.

Nymfy se líhnou asi 15mm dlouhé a jsou poměrně žravé. Pokud máte formu "Lowland", určitě Vás zarazí, že se líhnou jen hnědě zbarvené nymfy. Nebojte se, po pár svlecích se objeví bílá kresba. Nymfy už rosíme jednou denně stejně jako imaga. Nehledě na nároky na vlhkost také rády z kapek pijí. Dospívají asi za 5 měsíců. Při dobrém větrání je chov jednoduchý. Pokud by se přeci jen na substrátu objevila plíseň, prohrabejte ho, vyjměte všechna vajíčka a substrát nasypte nový. Zárodky plísně jsou takřka všude, čili nějaké odebírání bílých chomáčů nemá absolutně žádný smysl. Samozřejmě v tomto případě také rozhodně zajistěte lepší větrání.

Dospělost: Samice dorůstá okolo 8cm a je mírně otrněná. V dospělosti je schopna měnit barvy Je to dáno vlivem okolní vlhkosti - v sušším prostředí jsou strašilky světle hnědé, ve vlhčím až dočerna. Samec je menší než samice, dorůstá okolo 5 - 6cm a je stejně jako samice mírně otrněný. Jak už jsem psal, vyskytuje se pouze ve formě "Lowland".

Chov tohoto druhu je jednoduchý. Postačí nám menší insektárium (samozřejmě velikost závisí na počtu jedinců), které musí být dobře odvětrané, jelikož strašilkám vyhovuje vyšší vlhkost. Já rosím jednou denně, v horkých letních dnech klidně i přes poledne a večer.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one