Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.

Tento velký druh pakobylky jistě zaujme mnoho chovatelů. Tento druh je také svým způsobem raritní - dosud nebyl nalezen samec. Alespoň takto to píší studie na stránkách www.phasmid-study-group.org. Samice dorůstá asi 15cm a je světle hnědě zbarvená. Zajímavé jsou její oči, které mají barvu žlutou. Má také zakrnělá křidélka, která mají červenou barvu. Celkově se jedná - dle mého názoru - o jednu z nejzajímavějších pakobylek.

Nymfa

Nymfa

Nymfa 4. instaru strašilky druhu P. khayoaiensis
Samice

Samice

Dospělá samička pakobylky druhu Phaenopharos khayoaiensis.
Phaenopharos khayoaiensis se živí ostružiníkem, maliníkem, bukem, dubem, hlohem, jahodníkem, břečťanem, eukalyptem či růží. Dosud jsem neměl problém s tím, že by jedinci některou rostlinu nepřijímali. Tento druh je také velice žravý.

Chov tohoto druhu je jednoduchý, je pouze náročnější co se nároků na prostor týče. Deset samic tohoto druhu chovám v 60l chovné nádobě. Z mého pohledu je ideální nádoba s podstavou 40x40cm a výškou okolo 80cm. Insektárium rosím obden. Když jsem s tímto druhem začínal, nebylo mnoho rad k jeho chovu, tak jsem experimentoval. Sucho jim nesvědčí a při vysoké vlhkosti hynou jak nymfy, tak imaga. Je nutné insektárium dobře odvětrat, jelikož i při správné vlhkosti nymfy často hynou na zatuchlý vzduch uvnitř. Pokud máme všechny podmínky splněny, samice nás jiste odmění nějakým tím vajíčkem. Abych pravdu řekl, tento druh je jak žravý, tak velice plodný. Jedna samice naklade asi 100 - 200 vajíček. Tak jsou černá a samice je kladou volně na dno.

Vajíčka nechám líhnout na vlhkém perlitu a to s úspěchem. Inkubační doba je různá, některé nymfy se líhnou už po 4 měsících, jiné až za půl roku. Čerstvě vylíhlé nymfy jsou zbarveny spíše došeda a dospělce moc nepřipomínají. Po prvním svleku však již podobu rozeznáme. Nymfy tohoto druhu se vyznačují dlouhými tykadly. Někdy se stane, že nymfy během L1 - 4 budou hromadně hynout. Chovám je vždy za stejných podmínek a přesto k tomuto úhynu někdy dojde. Nejsem jediný chovatel, který má s tímto problémy. Naštěstí samice kladou požehnaně.

Po půl roce nám nymfy dospějí. Jak jsem zmínil na začátku, imaga i odrostlé nymfy vyžadují dostatek prostoru, aby mohlo dojít ke zdárnému svleku a v případě imag o dostatečnou možnost pohybu. Jednou se mi stalo, že subadultní samice se mi svlékla v krabičce, která měla délku stejnou jako strašilka a výšku asi 5cm. Svlékla se bez problémů a nakladla mnoho vajíček. Každopádně se jednalo o omyl, protože jsem ji zaskládal knihami. Rouzhodně jim dopřejte dostatek prostoru.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one