Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.

Tato strašilka se řadí mezi větší druhy. Samička dorůstá asi 15cm, sameček je o špetku menší, okolo 13 - 14cm. Zbarvení druhu se mění během růstu. Samice je v dospělosti tmavě zelená, Sameček disponuje oranžovo-hnědou hrudí, zelenavým abdomenem a zelenýma nohama. Zvláštnost tohoto druhu je, že jedinci mají poslední článek tykadel zbarven bíle.

Samice

Samice

Dospělá samice strašilky druhu Lonchodiodes samarensis
Nymfa

Nymfa

Nymfa 4. instaru strašilky druhu L. samarensis
Nymfa

Nymfa

Nymfa 4. instaru strašilky druhu L. samarensis
Kopulující pár

Kopulující pár

Adultní kopulující pár strašilky druhu L. samarensis

Druh přijímá dobře ostružiník stejně tak jako maliník, hloh, dub, buk, růži, jahodu nebo břečťan. Břečťan osobně nemám vyzkoušený, ale kolega ano a strašilky s ním prý nemají sebemenší problém.

Dospělce chováme v úměrném insektáriu za spíše suššího režimu. Já rosím v průměru 1 - 2x týdně. V průměru znamená, že třeba rosím jednou denně po dobu pár dní a potom týden nerosím vůbec. Podle mého pozorování jim nepravidelná vlhkost prospívá. Při dobré péči můžeme brzy zpozorovat páření a brzy po něm vajíčka. Ta jsou asi 1mm velká, zbarvená do šeda až černa. Někdo uvádí velikost vajíček 3mm a zcela černou barvu, čímž si dle mého subjektivního názoru plete tento druh s druhem Pharnacia ponderosa.

Vajíčka nechám inkubovat na vlhkém perlitu, písku nebo rašelině a zhruba po 3 měsících se začnou líhnout první nymfy. Od imag se barevně liší, mají tmavě hnědou barvu, která jim vydrží téměř do dospělosti. Poslední tykadlový článek je však již v L1 bílý. Nymfy nemají problém s přijímáním stravy, naopak jsou vcelku žravé. Ovšem na rozdíl od dospělců je rosím jednou denně a to neustále. Nymfám vyhovuje vyšší vlhkost, při režimu dospělců jsem zaznamenal (i když menší) úhyny.

Přestože se jedná o velký druh, dospívá poměrně rychle, a sice asi necelé 4 měsíce. Co se zbarvení týče, dočtete se, že nymfy se zbarví dozelena během prvních svleků. Z vlastí zkušenosti toto můžu popřít, zelené jsou až v subadult stádiu a dokonce i zde jsou výjimky. Pokud je subadult nymfa stále hnědá, v dospělosti bude opravdu velmi tmavě zelená. Ovšem alespoň je v chovu nějaká ta rozmanitost a nejsou všechny stejné.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one