Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.

Jedná se o největšího zástupce mezi rody Trachyaretaon a Aretaon, se kterým jsem se doposud setkal. Samice dorůstá až 14cm, samec pak okolo 7 - 8cm. Zbarvení samic je variabilní. Když jsem si jedince poprvé kupoval, měl jsem za to, že (podle obrázků) samice budou světle hnědé (podle názvu karamelové) a samci trochu tmavší se žlutým pruhem přes záda. Když jedinci v mém chovu dospěli, samice byly tmavě hnědé, až zelené (vypadaly podobně jako A. asperrimus). Chovatel sám mne ubezpečil, že v přírodě i v chovu se vyskytují značné barevné odchylky. Samci jsou však většinou tmavě hnědí (až černí) se žlutýma očima.

Nymfa

Nymfa

Nymfa okolo 4. instaru strašilky druhu Trachyaretaon carmelae.
Jako potrava nám poslouží ostružiník, maliník, hloh, dub, buk, jahodník, břečťan atd... Nejlépe se mi osvědčil ostružiník. Ovšem je zde menší problém, kterého jsem si všiml záhy poté, co se moji jedinci dostali do subadult stádia. Strašilky často začínají okusovat listy přesně u řapíku, takže čepele odpadají na zem a schnou a strašilky jsou bez potravy. Je potřeba často kontrolovat, zda-li mají strašilky dostatek potravy. Já jim chodím pro potravu obden, protože po pár hodinách jim z olistěného stonku zbude pouze pahýl bez listí.

Tento druh chovám při střední až vyšší vlhkosti a zvláště při kladení vajíček je pro samice vlhkosti důležitá (nehledě na to, že je potřeba udržet substrát pro kladení vlhký). Je třeba dále zvolit potřebnou velikost insektária vzhledem k rozměrům strašilky. Zejména pak pro stádium subadult, aby se jedinci mohli bez problémů svléknout. Při chovu většího počtu bych doporučil 60l box na deset párů této strašilky. Co se rozmnožování týče, jsou strašilky schopné rozmnožit se partenogeneticky, ale pro efektivitu prakticky tento druh vždy uvidíte v párech. Jakmile je samice oplodněna, začne klást vajíčka do substrátu. Nymfy se poté líhnou po 4 - 5 měsících. Jsou barevně velmi variabilní (asi jako L. guerini v L3 - 5).

Chov nymf je obdobný jako chov dospělců, rosíme je obden až jednou denně a také je třeba často měnit potravu, protože strašilky si ji odkoušou. Do insektária je vhodné umístit nějaké větve a kůru (stejně tak u dospělců), protože stejně jako všichni ostatní zástupci rodů Trachyaretaon a Aretaon se přes den více méně schovávají. Nemusíte však mít starost, že byste je neviděli, aktivní jsou mimo noc především zrána a v podvečer. Když pominu nároky na prostor a potřebu časté výměny potravy, je tento druh jednoduchý a začátečníkům bych ho rád doporučil, alespoň si navyknou, že strašilky potřebují naši péči a pozornost každý den :-).
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one