Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Jedná se o menší a méně chovaný druh lupenitky. Samice dorůstá asi 6 - 8cm, samec maximálně 5,5cm. Samice je zelená, ovšem může být sytě pokrytá změtí oranžovohnědých flíčků, které připomínají až vyrážku. Jedná se o velmi efektivní maskování. Stejně jako všechny ostatní lupenitky i tento druh se vyznačuje velmi krátkými tykadly (asi 5mm). Samice má druhý pár křídel /opět jako ostatní lupenitky) zakrnělý, samec na rozdíl od ní jej má vyvinut a je schopen velmi kvalitního letu. Zde se jako u málokterého druhu setkáme s tím, že samec se rozhodně volně k letu. U většiny druhů je tento čin vynucen z důvodu překážky či proto, že už jedinec nemá kam dále jít, ovšem tito samci se na ruce rozkoukají a frnk - už jsou na zácloně :-).
Samice

Samice

Adultní napářená samice druhu P. philippinicum
Nymfy L1

Nymfy L1

Nymfy lupenitky druhu Phyllium philippinicum v prvním instaru. Hnědá nymfa je čerstvě vylíhlá, druhá nymfa po 24 hodinách již zezelenala.
Nymfa L2

Nymfa L2

Nymfa lupenitky druhu Phyllium philippinicum ve druhém instaru. Oproti instaru prvnímu již začíná tvarem připomínat dospělce.
Insektárium není potřeba nějak zvlášť vysoké, bohatě postačí okolo 30cm s podstavou o rozměrech 30x20cm pro 3 samice a 2 samce, stejně tak pro zhruba 30 nymf v L1. Chov lupenitek je v zásadě dosti podobný, takže i tento druh vyžaduje vyšší vlhkost. U tohoto druhu používám jako podklad kuchyňské utěrky, které udržují neustále více vlhké až mokré. Rosím je asi 2x denně.

Lupenitky krmím bez výjimky pouze ostružiníkem. Psal jsem to v obecném článku, psal jsem to ve článku ohledně chovu P. giganteum, napíši to raději i zde pro případ, že čtenář tyto články nečetl - výhonky maliníku jsou pro většinu strašilek jedovaté a pro lupenitky to platí dvojnásob. Bavím se samozřejmě o mladých výhoncích, staršími krmit lze, ale proč to riskovat, když je les plný ostružin. Problém může být v rozkrmování, kde malým lupenitkách překážejí chloupky na ostružiní. Ideální je rozkrmit je na listí dubu a poté postupně přidávat listí ostružiny. Takto lze lupenitky rozkrmit beze ztrát, kterými Vás budou každé druhé stránky strašit.

Jakmile lupenitky dospějí, dojde během 7 - 14 dní k první kopulaci (pokud nemáte samce v chovu, tak se samice během této doby začne plnit vajíčky) a zanedlouho poté samička začne klást. Vajíčka klade volně po insektáriu, není potřeba žádného substrátu. Naopak jsou ideální bílé kuchyňské utěrky, na kterých jsou černá vajíčka skvěle vidět. Samice jich naklade opravdu dosti, až 3 denně, celkově okolo 60 a více.

Vajíčka inkubuji na vlhkém perlitu, rosím je asi 4 - 5x do týdne. Zhruba za 3 měsíce se začnou líhnout první nymfy. Jak už jsme psal, je ideální předložit jak dub, tak ostružiní. Pokud lupenitky ostružiní nezvládnou, pustí se do dubu. Samozřejmě lze vyzkoušet také růži, jahodník nebo hloh, ale výše zmíněné dvě alternativy mi připadají nejdostupnější a nejvíce přijímány. Lupenitky doporučuji chovat společně, lépe se zažerou. Lze je chovat po 3 - 5 kusech v 700ml krabičkách, což mi přijde zbytečné, prostorově i materiálně náročné a navíc se nezažerou tak dobře, jelikož jich je přeci jen málo. Jak jsem psal výše, je možné chovat 30ks v nádobce o rozměrech okolo 30x20x30, nebo například 50 - 70ks v 60l boxu.

Líhnivost nymf je opravu vysoká, mezi 90 - 100%. Doporučuji tento druh vřele jak začínajícím chovatelům, tak zkušeným chovatelům. Osobně asi nejradši mám fakt, že každá generace lupenitek překvapí pestrými barvami (s náznakem žluté nebo hnědé) či fleky, takže je vždy se na co těšit.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one