Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Popis: Jedná se o jednu z nejnádhernějších pakobylek z běžně dostupných v českém chovu. Samička dorůstá až 10cm, samec o kousek méně, jen asi 8cm. Zbarvení samce i samice je takřka totožné. V základu jsou jedinci barveni světle zeleně. Středem hrudi prochází hnědočervený pruh. Na bázi křídel se nachází černě lemovaný světle nebo tmavě modrý trojúhelník se dvěma žlutými skvrnami. Samotným okrajem křídla také prochází pruh stejné barvy jako na hrudi, takže když jsou křídla složený, budí to dojem, že pruh se táhne od hrudi až po konec křídel. Ventrální (břišní) strana těla je zbarvená hnědorůžově a působí poněkud průsvitným dojmem. Končetiny jsou žluté s několika černými proužky. Taktéž tykadla jsou pruhovaná. Roztažená křídla mají růžovou barvu. Samec má delší tykadla než samice a kratší křídla, takže je vidět delší část zadečku.

Samec

Samec

Samec

Samec

Samice

Samice

Samice

Samice

Potrava: Tento druh přijímá ptačí zob, zimolez nebo šeřík. Doporučuji ptačí zob a zimolez, protože listí budete mít k disposici i přes zimu, kdežto šeřík na podzim opadává. Udává se, že přijímají i listy břečťanu, v mém chovu se ho však jediný jedinec ani nedotkl.

I když je pakobylka poměrně malá, paradoxně bude potřebovat prostornější ubikaci. Důvodem je její vysoká aktivita co se pohyblivosti a letu týče. Není raritou, že jedinci během hodiny několikrát přeletí z jedné větve na druhou. Já osobně bych pro chov 20 jedinců doporučil ubikaci o rozměrech 80x40x50 (délka, šířka, výška). Postačí ale i menší. Vlhkost pro chov imag je střední, porosíme je asi 3 - 5x týdně (v létě častěji).

Rozmnožování a kladení: Jakmile jedinci dosáhnou dospělosti, asi po 14 dnech se začínají pářit. Vajíčka kladou samičky kupodivu jak na dno ubikace, tak do substrátu, přičemž do substrátu mi nakladly více vajíček, tedy je to pro ně asi přirozenější a jednodušší. Pan Marek Nohejl uvádí, že stejně tak dobře kladou do papírových utěrek.

Líhnutí a nymfy: Vajíčka mají typický válečkovitý tvar jako například Clonaria confromans nebo Sipyloidea sipylus. Inkubační doba je 4-5 měsíců. Dříve jsem je inkuboval na vlhkém substrátu (nakladená vajíčka jsem vyjmul ze substrátu a umístil jej na substrát do speciální krabičky). Jakmile se nymfy vylíhnou, připomínají dokonale druh Sipyloidea sipylus. Pokud jste chov zahájili koupí vajíček, nelekejte se, že vás někdo ošálil. Nymfy si totiž zelené zbarvení drží až do subadultního stádia a teprve po dospělostním svleku získávají ono známé zbarvení. Nymfám nejvíce vyhovuje nižší vlhkost, jak tomu ostatně je u všech druhů chovaných na ptačím zobu. Rosím je maximálně 1 - 2x týdně.

Dospělost: Chov této velice atraktivní pakobylky je velmi jednoduchý, pominu-li mírně náročnější prostorové požadavky. Z tohoto důvodu ji vřele doporučuji začátečníkům. Ještě bych rád dodal, abyste se ujistili, že při výměně potravy jsou všechny pakobylky v insektáriu. Jedná se totiž o poměrně plachý druh. Pokud byste z ubikace vytáhli suchou větvičku ptačího zobu, na které by bylo například 5 adultních jedinců, náhlým poryvem větru by se vám rozlétli po místnosti. Já osobně nechám cíleně po pokoji létat třeba deset jedinců nějakého okřídleného druhu, je to docela sranda, ale chápu, že jsou i tací chovatelé nebo chovatelky, kteří nechtějí po pokoji hledat několik dezertérů :-).

I když je pakobylka poměrně malá, paradoxně bude potřebovat prostornější ubikaci. Důvodem je její vysoká aktivita co se pohyblivosti a letu týče. Není raritou, že jedinci během hodiny několikrát přeletí z jedné větve na druhou. Já osobně bych pro chov 20 jedinců doporučil ubikaci o rozměrech 80x40x50 (délka, šířka, výška). Postačí ale i menší. Vlhkost pro chov imag je opět menší, stačí rosit asi 2x týdně.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one