Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Nádherný druh pakobylky, který se poměrně nedávno objevil také v českých chovech. Samičky nedorůstají mnoho, asi 9 - 10cm, za to jsou barevně naprosto dechberoucí. Základní zbarvení je tyrkysové až modré, po stranách světlejší. Všechny články abdomenu i thoraxu jsou od sebe navzájem odděleny pruhem tmavší barvy. Hlava a prothorax jsou jasně zelené, oči žluté. Končetiny jsou hnědé s bílými nebo žlutými flíšky, přičemž na stehnu (femur) lze pozorovat velkou modrou skvrnu. Tykadla jsou hnědá s bílými proužky, dlouhá asi 7 - 8cm. Samci sice nejsou tak barevní, ale i tak jsou na poměry pakobylek velmi hezcí. Barva těla i končetin je červenohnědá, pouze na končetinách lze proti světlu pozorovat světlejší červená místa. Tykadla jsou tmavá s oranžovými proužky a jsou o poznání delší než tělo, často přesahují délku 10cm. Samec samotný dorůstá asi 8cm.
Samička

Samička

Samička pakobylky druhu Myronides sp. "Peleng"
Sameček

Sameček

Sameček pakobylky druhu Myronides sp. "Peleng"
Sameček

Sameček

Detail těla samečky pakobylky druhu Myronides sp. "Peleng"
Samička

Samička

Samička pakobylky druhu Myronides sp. "Peleng"
Tento druh pakobylky se živí ostružiníkem nebo lískou, jiné živné rostliny nemám ani vyzkoušené, ani doložené. Imaga chováme v insektáriu alespoň 30 - 50cm vysokém o podstavě minimálně 20 x 20cm (ideální pro trio, ne pro více imag). Vlhkost vyhovuje vyšší, rosím je navečer jednou denně, v létě i 2 - 3x denně. Jedinci nejsou při manipulaci příliš aktivní, naopak se přestanou jakkoli hýbat, pokud se jich dotkneme. Samičky po spáření kladou vajíčka volně na dno chovné nádoby, není tedy potřeba misky se substrátem. Pro udržení stálé vyšší vlhkosti se však hodí na dno rozložit kuchyňské utěrky. Taktéž větrací otvory by neměly být příliš velké, u tohoto druhu se to kupodivu přímo nedoporučuje.
Vajíčka inkubujeme na vlhkém substrátu po dobu asi 3 - 4 měsíců. Po této době se líhnou nymfy, které se od imag barevně liší - jsou totiž celé zelené. Toto zbarvení některým samičkám vydrží až do semiadultního, výjimečně subsdultního stádia. Samečci jsou již v semiadultním instaru rozeznatelní. Dříve jsou však od samic nepoznatelní. Druh se zažírá velmi dobře, ale doporučuji raději listí pro mladé nymfy zastřihnout. Taktéž mladé nymfy mají rády časté rosení. Vývoj v imago trvá u samců okolo 5 měsíců, u samic 5 - 6 měsíců. Celkově se jedná o druh velmi snadný na chov, problém může nastat pouze v tom, že se nymfy rády svlékají ne zrovna příliš vysoko od země a na následek toho hynou. Toto však chovatel neovlivní a jinak se jedná o velice nenáročná druh.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one