Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Chov lupenitek je záležitost, která mnoha chovatelům vrtá hlavou. Mnoho z nich - i ti, kteří chovají náročné a vzácné druhy - mají právě s lupenitkami problém. Problém není ani tak v samotném chovu, ale v úhynu mladých nymf. Nedávno jsem však narazil na metodu, která problém hravě vyřeší. Jakmile se totiž nymfy zažerou, máte prakticky vyhráno, jelikož na jejich chovu jinak není nic složitého.
Metoda Free-Standing-Setup
Nejprve si musíme připravit ubikaci. V tomto případě nepůjde rozhodně o plastový box či terárium, ale o prodyšnou flexibilní ubikaci, která má pouze pevnou kostru a stěny, dno i strop jsou tvořeny síťovinou (například monofil). Je důležité, aby všemi stěnami mohl bez problémů procházet vzduch. Do připravené ubikace umístíme živnou rostlinu (větévku ostružiní) - samozřejmě fixovanou v nějaké nádobce s vodou (krabička od filmu, užší vyšší plastové krabičky, ...). Je důležité, aby stonek měl kontakt s vodou prostřednictvím dírky ve víku, do které tak akorát pasuje. Kdybychom větévku umístili jen tak do otevřené krabičky s vodou, mohly by se v ní nymfy utopit.

Další zásadní krok je sestřihnout okraje všech listů. Staré, chlupaté zoubky na okrajích listů jsou pro malé nymfy často problémem, které nedokáží překonat a díky kterému hynou. Není potřeba střih provádět nějak extrémně velký, stačí opravdu 5mm od okraje listu.

Větévku do ubikace umístíme tak, že se listy nedotýkají stěn či stropu a nejsou ani ve vzdálenosti od nich tak, aby na ně nymfy dosáhly. Jde nám o to udržet nymfy neustále na větévce. Přirozený reflex nymfy bude popohánět stále výše a výše, takže při kontaktu se stěnou by vylezly na strop a tím by pro ně cesta končila, dolů na větévku by se jim už nechtělo. Pokud budou nymfy neustále v kontaktu s listím, je vysoká pravděpodobnost, že začnou co nevidět žrát. Někdy může být obtížné větvičku naaranžovat tak, aby se lístky nedotýkaly stěn nebo aby nebyly příliš blízko. Pro fixaci stonku či listu v určité pozici nám bude stačit tenounký drátek. Kro máte zkušenost s aranží bonsají, může rovnou přeskočit na další odstavec. Fixaci provedeme jednoduše tak, že drátkem co možná nejvíce natěsno omotáme část stonku nebo řapík listu, který chceme ohnout. Poté opatrně začneme požadovanou část ohýbat, přičemž drátky ji budou držet v pozici, do které ji uvedeme. Je důležité zvolit dostatečně velký úsek, který drátkem omotáme, jinak bychom část stonku či řapík mohli při ohýbání přelomit.

Také je důležité, aby v insektáriu nebylo příliš mnoho jedinců. Osobně mi přijde ideální počet "co list, to dvě lupenitky". Jeden list se skládá ze tří lístků, ale tři lupenitky na každý list mi přišlo příliš. Takhle má každá možnost zalézt si na další, kdyby ostatní byly obsazené či ožrané.

Vlhkost je potřeba udržovat mezi 65 - 75% - tedy klasická vlhkost pro chov lupenitek. Udržujeme ji rozprašovačem, ale dbáme na to, aby na dně nezůstávala žádná přebytečná voda, ve které by se nymfy mohly utopit. Udržené vlhkosti bude náročnější, jelikož insektárium pouze z monofilu bude rychleji vysychat. Stačí však porosit vydatně 3x denně.

A teď přichází ta zásadní věc - budeme potřebovat ventilátor. Nastavíme jej tak, aby foukal vzduch o pokojové teplotě - to je důležité, nesmíte na ně foukat studený vzduch. A také je velmi důležité, aby proud vzduchu byl jemný. Pokud máme pouze silnější ventilátory, tak je umístíme dále od ubikace. Ventilátor zapneme vždy na 15 minut a poté na 15 minut necháme vypnutý. Na to budeme potřebovat spínací hodiny, protože jednak nejsme pořád doma, jednak i tak máme jistě plno starostí, než do 15 minut běhat k ventilátoru a jednak se taky chceme někdy vyspat :-). Kdo už nějaké strašilky či pakobylky nebo lupenitky chováte, jistě jste si všimli, že když na ně foukáte, začnou se kývat, pochodovat nebo létat. Je to jejich instinkt, jelikož napodobují větvičky nebo lístky kymácející se ve větru. A právě tyto intervaly, kterých dosáhneme pomocí ventilátoru, přimějí lupenitky k neustálé aktivitě a dokonale jim napodobí přirozené prostředí. Pokud se často nudíte, můžete na ně co 15 minut chodit foukat :-).

Jedna z nejdůležitějších vějí je umístit insektárium na místo s dostatkem světla. Buďto k oknu, nebo nad ubikaci namontujeme bílou zářivku. Světlo je pro život lupenitek celkově velmi důležité. Pokud lupenitky umístíme k oknu, musíme dbát na to, aby v létě nebyly v dosahu horkému Slunci. Pokud bychom je vystavili slunečním paprskům, upekly bychom je. Samozřejmě by to nebyla tak kritická situace, jako kdyby byly v uzavřeném plastovém boxu, ale mladé nymfy by přímé Slunce (byť přes sklo) nepřežily. Ideální je umístit je do polostínu. Teplota pro chov vyhovuje okolo 25°C přes den a 20°C v noci. Pokud chcete lupenitky ke konci jara, v létě nebo na začátku podzimu umístit ven, klidně můžete, jen pozor hlavně na silný vítr, vysokou teplotu a deště. Pokud bude venku vyhovující teplota, bude foukat lehký větřík a nebude pršet, tak můžeme hezky ušetřit za ventilátor.

Nymfy samotné jsou (zejména v prvních pár dnech) velmi aktivní, proto se může stát, že některé přeci jen slezou dolů nebo spadnou na zem a vylezou na stěnu nebo na strop. Tyto nymfy vždy večer před západem Slunce umístíme zpět na živnou rostlinu. Stejně tak je ještě před západem zlehka porosíme. Je nesmírně důležité, abychom je rosili odstátou nebo dešťovou vodou, čerstvá chlorovaná voda je může usmrtit (a koneckonců není zdravá pro žádného živého tvora).

Jakmile se lupenitky zažerou, máme vyhráno. Přesto takto větévky aranžujeme až do L3 - 4, ale není potřeba již tolik používat ventilátor. Každopádně je jeho používání i nadále ve stejných intervalech lupenitkám jen prospěje.

Tento postup se mi osvědčil vynikajícně a zamezil jsem díky němu mnoha úhynům mladých nymf lupenitek. Autorem metody je švýcarský kolega Bruno Kneubühler, kterému za ni tímto děkuji. Pevně věřím, že i vám se nyní bude chov lupenitek dařit lépe, než doposud.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one