Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Pokud se chovatelé strašilek na něčem opravdu nedohodnou, pak je to způsob inkubace vajíček. Setkáme se s mnoha metodami, přičemž každému chovateli vyhovuje něco jiného. Já pro použití používám 4 základní média: rašelinu, písek, perlit a rašeliník. Perlit a rašeliník jsou doplňky, bez písku či rašeliny se však neobejdete.
SUCHOMILNÉ STRAŠILKY
Zaměříme se nejprve na inkubaci strašilek, jimž vyhovuje spíše sušší prostředí. Mám-li být konkrétní, jedná se prakticky o všechny druhy, které krmíme ptačím zobem, tedy například Peruphasma schultei, Pseudophasma (Neophasma) subapterum, Necroscia annupiles či Anisomorpha paromalus. Tyto strašilky koneckonců nerosíme, ani když jsou ve stádiu nymfy či dospělce. Vajíčka inkubujeme na mírně vlhkém či úplně suchém písku. Rašelina se v suchém stavu neosvědčila. Co se týká krabičky, měla by neustále větrat. Průnik vzduchu zajišťuji proražením otvorů jak do dna, tak do stěn i víka krabičky. Jak se mnozí chovatelé domnívají, otvory pouze ve víku nestačí a potom se například u vlhkomilných druhů diví, že se na vajíčkách objevují roztoči či plíseň. Aby mohl vzduch proudit, potřebuje mít alespoň dvě různé stěny volné. Pokud máte trpělivost, doporučuji udělat do písku malé jamky a do nich vajíčka vložit. Jamka bohatě stačí o hloubce půlky vajíčka. Jedná se čistě o to, že při přenosu krabičky se nám vajíčka na suchém písku mohou rozkutálet, čemuž tímto zabráníme. Ano, moc dobře si uvědomuji, jaká to je práce, ale jak říkám, je to pouze optimální krok. Co se týče samotného rozložení, pak musíme brát zřetel na to, že vylíhnuté strašilky mají potřebu se pořádně propnout. Mezi vrstvou písku a víkem tedy musí být dostatek prostoru. Ideální je používat cca 2l plastové kyblíky, ale dají se použít i krabičky. ideálně tak 5cm písku a alespoň dalších 5cm prostor k víku.

Jakmile se začnou líhnout nymfy, tak vajíčka každý den mírně rozprašovače porosím. Jednak některým nymfám pomůže vyšší vlhkost při líhnutí, ale hlavně se čerstvě vylíhlé nymfy potřebují napít. Jelikož nemají k disposici listí a navíc ani nejsou zažrané, jsou pro ně kapky vody jedinou možností. Nikdy nerosíme strašilky roztokem hypermanganu! Uvnitř těla dokáže napáchat obrovské škody a nymfy spolehlivě zabije.
VLHKOMILNÉ STRAŠILKY
Vlhkomilných strašilek je naprostá většina a samozřejmě s tím jde ruku v ruce "složitost" inkubace. Záměrně jsem dal slovo složitost do uvozovek, jelikož inkubace jako taková není vůbec složitá, ovšem u vlhkomilných druhů je více členěná, než u suchomilných. Zmíním zde dvě metody, kde každá je založena na jiném principu.

První metoda je nejčastěji používána a je založena na inkubaci na vlhkém povrchu. Můžeme jako substrát použít jak rašelinu, tak písek, doporučuji oboje smíchat v poměru 3 díly rašeliny a 1 díl písku. Je také vhodné přisypat perlit, jelikož dobře drží vlhkost a substrát nebude tak rychle vysychat. Krabička na inkubaci bude vypadat úplně stejně, jako v předešlém případě - s tím rozdílem, že zde hraje větrání obrovskou roli. V suchém nebo téměř suchém inkubátoru se nám plíseň neobjeví takřka nikdy, ovšem jakmile přichází vlhkost, tak s ní i riziko vzniku plísní, rozmnožení roztočů apod. A tomu se právě vyvarujeme kolujícím vzduchem. Pokud tedy máme krabičku krásně prošpikovanou, stačí už jen naplnit ji vrstvou substrátu a nechat opět prostor pro nymfy na protažení. Tady platí pravidlo, že čím vyšší vrstva substrátu bude, tím lépe. V 15cm vrstvě se bude vlhkost udržovat daleko lépe, než v 5cm. Tu zajišťujeme rosením. Přestože mnoho lidí rosí vodou, já preventivně rosím slabým roztokem hypermanganu. Ovšem jak jsem již napsal výše - jakmile se začnou líhnout nymfy, okamžite vysadím hypermangan a rosím čistou odstátou, ideálně dešťovou vodou!!. Pokud někteří z vás ještě tak úplně netuší, k čemu je hypermangan.. Jedná se krystalickou látku, jejímž rozmícháním ve vodě (stačí bohatě na tu nejmenší špičku nejmenšího nože) dostaneme růžový roztok. Tento roztok se používá postřikem na zahubení plísní. Vajíčkům však neuškodí a sklenička za pár korun nám vydrží měsíce, možná roky, proto prevenci doporučuji. Přestože mám krabičky dokonale odvětrané, používám jej.

Když už jsme u toho, tak mnoho lidí si myslí, že hypermangan zahubí i roztoče. Bohužel, roztoči jsou vůči němu z nějakého důvodu imunní. Pokud najdeme vajíčko napadené roztoči, je jen jedno řešení - všechna napadená vajíčka vyhodit, vyměnit kompletně substrát a krabičku vymýt velmi teplou vodou nebo použít jinou. Pokud chcete být extrémně pečliví, je možné poté vajíčka v novém substrátu porosit jemně slanou vodou.

Druhá metoda je dalece lepší, sám na ni přecházím a je založena na inkubaci ve vlhkém vzduchu. Na tuto metodu mě přivedla Magda Zvolánková, za což jí moc děkuji. Jejím původcem je švýcarský specialista na chov strašilek pan Bruno Kneubühler, kterému taktéž patří díky a to nejen díky této metodě. Metoda je velmi jednoduchá. Budeme potřebovat uzavíratelný box, krabičku (doporučuji kulatou díky fixaci síťoviny gumičkou), síťovinu či nějaké pletivo s jemnými oky, písek a rašeliník. Do krabičky nasypeme písek, který by měl být mírně vlhký, jelikož není naším cílem inkubace na vlhkém povrchu, při kterém se zvyšuje riziko vzniku plísní. Na písek umístíme vajíčka, která zakryjeme rašeliníkem. Místo víčka použijeme pletivo, které zajistíme jednoduše gumičkou. Na dno boxu poté nalijeme vodu. Na množství nezáleží, důležité je, aby v boxu byla neustále voda, který bude zvlhčovat vzduch. Můžeme také pomoci prostupu vlhkosti do krabiček větracími otvory, avšak síťovina místo víka tento účel plní dostatečně. Pokud byste se přeci jen rozhodli otvory do krabičky udělat, volte jejich velikost s ohledem na velikost nymf. Nymfy Andropromachus scuttatus nebo Ramulus artemis prolezou takřka vším.Při této metodě se o vlhkost staráme pouze doléváním vody do boxu, nemusíme se tak neustále zabývat rosením a hlídáním vlhkosti substrátu.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one