Stránky věnované chovu strašilek od úplných základů, až po konkrétní druhy.
Pokud chováte strašilky větších rozměrů, jistě jste se u jejich nymf v prvním instaru setkali s jistým fenoménem známým jako dwarf syndrom - též trpasličí syndrom. Jedno se o abnormální zkrácení mesothoraxu a metathoraxu, tedy II. a III. segmentu hrudi a dále mediánového segmentu (I. zadečkový článek). Nymfy ve finále dosahují nejvýše dvou třetin celkové délky zdravých jedinců.

Problém nastává ihned po vylíhnutí, kdy nymfa neustále roste do délky. Potřebuje se propnout, tedy zaplnit své tělo kyslíkem. Doposud totiž byla zamotaná ve vajíčku. Toho však dosáhne pouze tedy, má-li dostatek prostoru. Pokud se velká nymfa vylíhne v malé krabičce, nemůže se plně propnout a zde nastává komplikace. Vnitřní orgány strašilky tedy zůstanou stlačené ve velmi malém prostoru. V momentě, kdy strašilce ztvrdne epidermis, již není schopna se dále roztáhnout a vzniká finální exemplář postižený trpasličím syndromem.

Míra komplikací tímto syndromem se různí druh od druhu. Nymfy některých druhů s tímto syndromem nezačnou přijímat potravu. Jiné druhy se sice rozkrmí, ale nedojdou do stádia svlékání do druhého instaru. U dalších druhů se jen několik nymf přes první instar přenese, ale velké množství uhyne. A nakonec jsou samozřejmě druhy, zejména menší, které syndrom v prvním instaru z většiny přežijí. Proč píši v prvním instaru... Pokud nymfa bude mít pro svleku dostatek prostoru, při svlékání do L2 se již při dostatku prostoru propne a syndromu se tak zbaví. Nymfy s tímto syndromem tedy lze pozorovat pouze v prvním instaru.

Příčinou tohoto fenoménu je, jak jsem již mimo jiné psal, zejména nedostatek prostoru při líhnutí. Dále může nastat v momentě, že se v inkubační nádobce vylíhne velké množství nymf najednou (nymfy mohou působit stresovitě jedna na druhou). Často se se syndromem setkáme u nymf, které měly nohu či jinou část těla zaseknutou ve vajíčku. Soustředily se na vyjmutí dané části těla a mezitím jim epidermis ztvrdla, nestihly se tedy propnout.

Ve velké míře se tomuto syndromu lze vyhnout. Zejména pro inkubaci používáme větší nádoby - ideálně alespoň 10cm průměr podstavy a výška prostoru od hladiny substrátu po strop 15cm. Větší je samozřejmě lepší. Dále můžeme přes vajíčka položit vrstvu mechu nebo rašeliníku (vlhkého), aby se nymfa snáze z vajíčka vymanila. Dále bychom neměli s inkubační nádobkou manipulovat v noci nebo brzy ráno, kdy se líhne naprostá většina druhů a nebo na přelomu poledne (druhy Achrioptera, Cranidium).

Nejčastěji se s tímto syndromem setkáme u druhů, jako jsou Caribbiopheromera trinitatis, Paraphanocles keratosqueleton, Phryganistria bachmaensis, Anchiale sp. "Buru Island", Phobaeticus magnus nebo Phasma gigas "Jailolo". Při dodržení výše psaných podmínek však není problémem se mu vyvarovat, nebo alespoň jeho četnost značně snížit.
Dwarf syndrom

Dwarf syndrom

Nymfa postižená trpasličím syndromem - zkrátený mesothorax a metathorax, dále mediánový segment.
Zdravá nymfa

Zdravá nymfa

Nymfa zdravá, bez trpasličího syndromu.
Dwarf syndrom

Dwarf syndrom

Strašilka druhu Phobaeticus magnus postižená dwarf syndromem.
Zdravá nymfa

Zdravá nymfa

Zdravá nymfa strašilky druhu Phobaeticus magnus bez dwarf syndromu.
Pokud máte jakékoliv připomínky k obsahu těchto stránek, využijte, prosím, formuláře vpravo k zaslání zprávy na můj email. Tuto cestu také můžete použít, chcete-li mne kontaktovat z důvodu dostupnosti druhů k prodeji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one